Reiki Nedir?

Ağrıyı ve acıyı dindirmek için, elleri ağrıyan bölgeye koyma içgüdüsü hepimizde vardır. İnsan elinden yayılan ısı; dinginlik ve şifa verir. Araştırdığımız da her inançta ve  felsefede eller ile şifa vermek vardır. İnsan elinden yayılan ısı yada şifa; bizim topraktan aldığımız yaşam enerjisi miktarına göre farklılık gösterir. Bu yaşam enerjisini her kültür kendi dilinde isimlendirmiştir. Hunalar bu enerjiye Mana, Amerikan yerlileri Orenda, Hindistan’da Prana, Müslümanlarda Baraka, Japonya da ise Ki denilmiştir.

Ki ‘ yi  Mantak Chia şöyle tanımlar ; Enerji ,hava, nefes, rüzgar, hayat verici nefes, hayat verici öz, evreni harekete geçiren enerji.

Biz insanlar bu enerjiyi kök çakra vasıtası ile bedenimize alırız ve tüm benliğimize yayarız.

Bu enerjiyi alma seviyemize göre kendimizi iyi hissederiz. Bu enerjiyi az almaya başladığımızda;  fiziksel, zihinsel ve ruhsal problemler ile karşılaşırız. Bu yaşam enerjisi çakralar vasıtası ile ellerimize ulaşır.

Sadece niyetimiz ile bu enerjiyi ellerimizi koymak sureti ile istediğimiz yere aktarabiliriz. Bu bizim kendi öz bioenerjimizdir.

Rei ise japonca da her yerde olan demektir. Reiki ise evrensel yaşam enerjisi anlamına gelir. Bu evrenin öz nuru , kuantum , ışık , kaynak…..

Yapılan bilimsel araştırmalara göre; Reiki ye kanal olan biri ile olmayan birinin ellerindeki biomanyetik alanın gücü en az 100 en fazla 3000 kat kadar  daha yüksektir.

Reiki, bir meditasyon üstadı olan  Mikao Usui tarafından keşfedilmiştir.

Kendiside bir şifacı olan Mikao Usui doğru soruyu sormuştu:

Ben bu enerjiyi nasıl kendimden değilde , sonsuz enerjisi olan evrenden verebilirim?

Bu soru üzerine yaptığı meditasyonlardan birinde kollektif bilinçten, Reiki’nin bilgisini , uyumlamasını, kullanımı ve sembolleri hakkında ki bilgileri aldı.

Reiki’yi deneyimledikten sonra Usui bu kadar saf, güçlü, sevgi dolu bir enerjiyi paylaşmayı uygun gördü ve sayıları en az 16 olduğu bilinen Reiki Master yetiştirdi. Günümüzde reiki hakkındaki bilgiler halen bazıları hayatta olan, Usui’nin kendi yetiştirdiği masterlardan ve kendi el yazması notlarından bize ulaşmıştır.

Reiki fiziksel, zihinsel, ruhsal ve astral boyutlarda şifa verir. Uygulayıcısının farkındalığını, yaşam enerjisini, sezgisel ve psişik yeteneklerinin artmasını sağlar.

Evrensel yaşam enerjisinin  kendi bilinci olduğu için kullanmak, için her hangi bir yetenek, tecrübe yada konsantrasyon gerektirmez.

Sadece reiki ye kanal olup elleri istenilen bölgeye koymak yeterlidir.

Herhangi bir yan etkisi yoktur. Uyumlama yolu ile öğrenildiği için unutulmasi yada etkisinin azalması mümkün değildir. Ancak reiki ye kanal oldukça etkisi artar.

 

 

Share