Şifa Çemberi Nedir?

Şifa Çemberi Kuzey ve Güney Amerika yerlileri tarafından spirituel anlamda ve rituel yapmak amacıyla kullanılan eski bir semboldür. Şifa Çemberi, hayatın bir çemberin etrafında hareket ettiğini ve herkesin kendini gerçekleştirme ve tamamlama yolculuğunun içinde yattığını öğretir. Çemberi ortalayan iki çizgiden yukarıdan aşağıya olan mutluluk, soldan sağa olan da hüznü temsil eder ve etrafındaki çemberle hayat, yaşamın, ölümün, mutluluğun ve hüznün birarada olduğu bir bütündür. Çemberin 4 parçasının olmasının da önemi büyüktür. Yerliler, Aborjinler için dört sayısı önemlidir. Dört mevsim, dört yön, dört element doğanın dört yüzü ve hayatın dört aşaması gibi.  Şifa Çemberinin başı ve sonu yoktur ve dört yönde süren yolculuğumuzun sonu da yoktur. İnsanın gelişme kapasitesi sonsuzdur. Şifa Çemberi sonsuza dek döner. Ayrıca Çemberin dört yönü şifa isteyenin sorunun hangi yönlerine odaklanması gerektiği konusunda da yardım eder.
En çok Kanada’da Alberta’da rastlanan Şifa Çemberleri, taşların yanyana dairesel bir şekilde konması ile oluşturulmaktadır. Çemberlerin çapları 22 metreye kadar ulaşabilir. Arkeolojistler bu dev şifa çemberlerinin astronomik önemleri de olduğunu belirtmişlerdir.

Şifa Çemberleri spiritüel anlamda Kuzey Amerikadaki yerli hayatinda hala kullanılmaktadır.

Reiki, Yaşam Dön VE DÖRT YÖN

 REİKİ, YAŞAM DÖNGÜSÜ VE DÖRT YÖN

Colleen Benelli

Doğal dünyada ki herşey yaşam döngüsüne bağlı. Gel git ler ayın safhalarıyla oluşur, bitkiler kışın uykuya dalar, baharda uyanırlar, bazı hayvanlar kış uykusuna dalar ya da göç eder ve biz insanlar da mevsimlerle, günün ve gecenin uzunluğu ile değişiriz. Aslında hayatımızı döngülerden yapılır. Yaşam bir saat, ay veya yıl sürmez. Yaşam döngüleri, safhalar olarak da adlandırılır: bütün safhalar da başlangıç, orta ve son vardır.

Yaşamımızda ki safhalar hakkındaki farkındalık ve bilgi, bu döngü içinde ki fırsatları yakalamamıza ve pozitif, verimli yaşamamıza yardımcı olur. Bu anlayış, zor zamanlarda yaşamlarımızı idare ettirmemize aynı zamanda güçlü ve yenilikçi döngüdeyken potensiyelimizi yükseltmemize yardım eder.

Astrolog Robert Hand, bunun için iyi bir örnek veriyor. Astrolijik döngüde Satürn ,Aya karşı diye adlandırılan bu dönem, bunun hayatın doğal döngüsü olduğu kabul edilerek en iyi şekilde geçirilir. Hiç bir şey savaşılarak kazanılmaz onun yerine  sadece akışa kapılmayı öğrenmeliyiz, yeni başlangıçlar bunu takip edecektir. Sonların bize verdiği olumsuz duygulardan kaçınmak için; en kısa zamandan yeni başlangıç fırsatları yakalarız.

Yaşam döngülerinin daima kendi içinde fırsatları vardır.  Yaratıcı döngülerde fırsatlar açıkca görülür ancak zorlu döngülerde bu kadar kolay olmaz, fırsatlar gizli olabilir, net göremezken bile sabırla ve bilgiyle fırsatlar patikasını takip etmemizi sağlar. Çakralarımızı dünyanın ritmi ve dönüşüyle uyumlu hale getirir böylece yeryüzünün gücünü içimizde hissedebiliriz. Reiki bizi ruhsal olarak, yaşam enerjimize bağlar aynı zamanda da hangi evreyi geçiriyor olursak olalım yaşamı daha uyumlu anlamamıza yardımcı olurlar.

Yaşam Döngüleri ve Dört Yön

Şifa çemberini anlamak,  yaşam döngüsünü tanımlamak için yararlıdır. Yaşam döngüsünü anlamak için şifa çemberine dört yönüyle bakmalıyız.  Doğu, Güney, Batı ve Kuzey.  Her yön yaşam döngülerinin çeşitli kalitelerini içermektedir. İçinde olduğumuz bölgeyi anladığımızda getirdiklerine uyum sağlayabilir ve akışa kendimizi kaptırabiliriz.

Şifa çemberinin dört yönünün kısa açıklamalarını vereceğiz. Diğer geleneklerin çeşitli renkleri veya ruhsal rehberleri veya diğer detayları olabilir ama yönlerin anlamı bütün hepsinde benzerdir. Yönler mevsimlerle bağlantılı olmasına rağmen şifa çemberi herzaman mevsimlere tekabül etmemektedir. Her dönem yılın herhangi bir zamanı olabilir ve daima bir sıra içinde oluşmazlar.

Doğu, başlangıç zamandır. Baharı, sarı rengi ve güneşin doğuşunu temsil eder.  Yeni yaşam, tekrar doğuş, yaratıcılık ve ilham zamanıdır. Kartal ve şahin, temsil eden hayvanlardır. Dünyanın üstünden daha yüksek bir açıdan görme yeteneğini bize verirler. Doğu da iken yaşam heyecanlı ve yeni fırsatlara, taze fikirlere açıktır. Yenilikçi ve başarılı oluruz ama her bölümün zorlukları ve engelleri vardır. Sert toprağa, etrafında ki taşlara veya suyun azlığına, kuraklığına rağmen ışığa ulaşmak için çabalar. Yapması gerektiği için yapar. Bütün engellere rağmen büyümeye mecburdur.

Güney, büyüme zamanıdır.  Mevsimi, güneş ışığı ile dolu olan yazdır. Doğu da iken oluşturduğumuz fikirleri ortaya koyar. Büyür ve gelişiriz, enerji doluyuzdur. Güney de iken ‘ yapacak çok şey ama çok az zaman var.’diye hissedilir.

Batı, ektiğimizi toplama, hasat zamanıdır. Sonbahar,  uzun kış için gerekenleri hazırlama zamanıdır. Güç hayvanı, ayı, rengi ise siyahtır.  Batı, gece gökyüzünün halidir. Vücut yavaşlar, dinlenme ve hasattan zevk alma zamanıdır.  Batı nın zorlukları yanlış anlaşılabilir. Birçok kültürde, Batı ve Kuzey hoş karşılanmaz.  Yavaşladığımızda, dinlenmek için içe döndüğümüzde,  sık sık hatalı birşeyler olduğunu düşünürüz. Bu sakinliğe karşı koyarız, meşgul olmamız gerektiğini düşünürüz bu arada bizi yoğun günlere hazırlayan sessizlik ve sakinlikten zevk alma şansını da kaçırırız.

Kuzey, yenilenme zamanıdır. Evde yalnız kalmanızı gerektiren sakin bir dönemdir. Genellikle evde kalırız. Eğer sosyal biriysek sadece arkadaşlar ve ailemizle olmak isteriz. Kalplerimiz yüzeye daha yakındır. Mevsimi kış, rengi beyaz ve güz hayvanı ise beyaz buffoladır.

Kuzey, dünyanın Doğu da tekrar doğuşu için hazırlandığı yerdir. Biz kışın kar altında olan, Doğu da büyüyecek ve Güney in yaz günlerinde gül olacak tohum gibiyiz. Doğru inşa etmediğimiz her duvar yıkılıp bize en derine, temele götürebilir ve bize engel geçmişin duvarı olmadan tekrar inşa etme şansını verir. Kuzeyde iken kış rüzgarları yeni başlangıçlar için bize yolları açar.

Aynı zamanda bize gelecekte hizmet edemeyeceklerimizi serbest bırakacağımız döngüdür.

Kuzey, sıklıkla yanlış anlaşılır ve negatif olarak görülür. Ama Kuzeyde büyük hediyeler ve hayırlar vardır. Bu döngünün sonunda kendimizi keşfederiz.

Başlangıçları deneyimlemek için sonları tamamlamız gerekir. Her döngünün başlangıcı, ortası ve sonu vardır.Biri bittiğinde diğerinin başlangıcı için beklemeliyiz. Ruhsal rehberimizi ve kendimizi dinlememiz çok önemlidir. Reiki, anlamamız ve yolumuzu bulmamız için yardım edebilir. Önümüzü  aydınlatır ve bir sonraki adımımızı rahatlıkla görebiliriz. Doğu da iken kartalın bakış açısından önümüzdeki engelleri görebiliriz. Kuzey de iken sadece bir sonraki adımımızı görebiliriz. Reiki bulunduğumuz yere güvenmemizi ve her döngünün, bölümün fırsatlarını ve hayırlarını anlamamıza ve gerektiği zaman harekete geçmemize ve gerektiğinde sabırlı olmamıza yardım eder.

Reiki den, etrafındaki yaşam döngüsünün ritmini anlaman ve hissetmen için yardım iste.Yönlerin bilgeliğini davet et. Reiki den bunları anlamak için yardım iste.

Çeviri: Sibel Barut

www.Reikilifestyle.com.

Reiki News Magazine (Fall 2007).

‘The Four Directions’

Listen with Reiki,” Reiki News Magazine, Winter 2007

—Colleen Benelli can be reached by email at colleen@reikilifestyle

Share

Bir cevap yazın