Forum

Hoşgeldiniz Misafir 

Üst Kısım Göster/Gizle

Hoşgeldin Ziyaretçi, foruma yazabilmek için kayıt gereklidir.

Sayfalar: [1]
Yazan Konu:Kundalini
Misafir
Newbie
Yazılar: 24
Permalink
Mesaj Gönder
Yazı Kundalini
den: December 16, 2010, 13:21
Alıntıla

Artık herşeyde olduğu gibi bu sözcükte moda oldu. Herkes "Kundalini" yapmak istiyor veya Kundalini kelimesini kullanıp, moda olan Yoga konusunu daha da popülerleştirmeye çalışıyor. İnsanoğlu işin hep kolayına kaçıyor ve konunun kabuğunda veya isminde takılıp kalıyor. Bana bazen telefon geliyor, kundalini öğrenmek istediklerini söylüyorlar, konu hakkında ne bildiklerini sorduğumda "iyi olduğunu duydum" diyorlar. Yani, Kundalini ne olduğunu anlamadan öğrenmek istiyorlar. İnsanoğlu yirmibirinci asırda herşeyi çok çabuk ve kolay istiyor, çünkü zamanla yarışa girmiş durumda ve bu yarışı kaybetmekte olduğunu hissedince daha da strese giriyor ve çareler arıyor. İşte bu arayışlar içinde yogayı keşfediyor.

Kundalini'de Yoga'nın içinde olan bir çalışma ve yoga'da ulaşılmak istenen asıl ana hedeftir. Bütün Yoga sistemlerinde konuyu bilen yogiler Yoga'yı sadece Kundalini uyandIrmak için yoga yaparlar. Yoga'nın getirdiği diğer yararlar ise sadece Yoga'nın yan etkileridir. Bütün dünyada yüzde doksan yapılan yoga çalışmalarında ana hedef için değil, yan etkiler için çalışılır. Çünkü, henüz Yoga kelime olarak keşfedilmiş, fakat anlam olarak anlaşılamamıştır. Onun için genelde Yoga yaptığını sananlar, yani daha çok Yoga'nın sporuna takılmış olanlar, "kendimi çok iyi hissediyorum, rahatlıyorum, stresimle baş edebiliyorum, kolayca grip veya soğuk algınlığı olmuyorum, daha bilinçli ve farkındalıkla yaşıyorum, işlerim yaver gitmeye başladı, vücudum esnekleşiyor, kendimi daha enerjik hissediyorum, daha az kızıyor ve daha çok tolerans gösterebiliyorum, bütün dinleri ve insanları kardeş görüyorum" gibi daha da çok olumlu pozitif düşünceye dayalı oluşum ve neticelere ulaştığını söylüyorlar. Hepsi çok doğru ve güzel ama, henüz Yoga degil. Bütün bu oluşumlar Yoga egzersizlerinin neticeleri ve Yoga'nın yan etkileridir, fakat Yoga gerçek anlamda çok daha yüksek bir nokta da oluşur.

Yoga yapan kişi fiziksel, zihinsel, ruhsal ve bütünüyle yedi bedenini arındırıp bütünlüğünün farkına vararak ve bu bütünlük içindeki yedi beden, asıl öz ana beden olan evrendeki kozmik yaratılış enerjisi ile birbirine akmaya başladığı zaman, tıpkı bir nehrin okyanusla birleşmesi gibi, işte o zaman kişi asıl yaşamın hedefi olan ana merkeze ulaşmış, yaradanın varlığına şahit olmuş ve bu şehadet içinde kendi özününde bu öz merkezde eridiğinin farkındalığı ile Yoga'nın anlamına ulaşmış olur. Bu da, tam anlamı ile ebedi mutluluk olan nirvana'ya, gerçek Yogilik ünvanına ulaşmak, yani ermek demektir. Mevlana, Yunus ve Buddha gibi. Bu ana merkeze ulaşabilmek için Yoga sisteminden başka sufilik ve başka dinlerde de mevcut fakat gizli olan ezoterik çalışmalar vardır. İster Yoga, ister sufilik veya başka sistemler olsun, bu muhteşem yüksek mutluluk duygusuna ulaşabilmek için ilk ve en önemli kapının kilidi Yoga'da Kundalinidir.
Kundalini, vücudun kök şakrasından omuriliğin üzerindeki ana şuşumna kanalından şakraları teker teker aktive ederek, yukarıya tepe şakrasına ulaştıktan sonra bir nehir gibi kozmos okyanusuna akışa geçmesi ile aydınlanmanın kapısını açmış olur, bu bir başlangıçtır. Bu anlamda, normal insanoğlu bir sürüngen gibi yaşarken Kundali'nin uyanması, bebeğin emeklemesi, ayağa kalkması ve yürümeye başlaması demektir, ama her an düşebilir. Dimdik yürüyebilmesi için daha çok çalışması gerekir. Ne zamanki yürümeyi öğrendi ve koşmaya başladı, artık hedefini tespit etmiş ve aydınlığa doğru yol almaya başlamıştır. İşte, kişinin mikro özbenliği ile kosmo'nun makro özbenliği bütünleştiğinde Yoga oluşmuştur. Kundalini, başın üstünden yukarıya kozmoya akınca kozmos'ta baştan aşağıya vücuda akmaya başlar. Bu tek vücutluluk oluşumu Yoga'dır, yogiler için Kundalini enerjisinin uyandırılması en önemlisidir, yan etkiler değil.
Hindistan'da Kundalini mitolojik sembolu ile kendi etrafında üç buçuk defa kıvrılmış, kuyruğunu ağızına almış bir kobra yılanı olarak tasvir edilir. Bu enerji feminen bir tanrıça olarak kabul edilir. Üç buçuk defa kendi etrafında kıvrılması, geçmişi, anı ve geleceyi yarım olan kıvrılmada bütün bu zaman mefhumunun üstüne çıkmak demektir. Bu dişi şakti enerji, alındaki eril Şiva enerjisi ile birleşince bir patlama ve kaynaşma ile yeni bir doğuş başlar.

Kişi dünyasal kimliğinden sıyrılmış ve tamamen arınmıştır. Hayatta iken ölmek ve yeniden doğmak bu anlamdadır. Kundalini enerjisi uyanıp yukarıya doğru yükselmeye başladığında bir volkan patlaması gibi sıcak ve seslidir. Bazen yılan ıslığı gibi, bazen elektrik titreşimleri gibi yüksek bir voltaj halinde yükselir ki kişiyi kuvvetli bir şekilde sarsan bayıltıcı güçtedir. Eğer kişi konunun bilgisine vakıf değilse çok yüksek bir enerji hareketi başlar. Tehlikeli yanı ise kişi güçlü bir fiziğe sahip değilse ve psikolojik olarak hazır değilse, hayatı felakete sürüklenir ve hiç bir doktorun anlamadığı bir durum meydana gelir ve genel de akli dengesini kaybetme, felç veya ölüm ile neticelenebilir.

Bu nedenlerle Kundalini çok ciddi bir enerjidir. Bilen bilmeyen herkesin gurusu olmadan ve izin almadan herkes için yapılacak bir çalışma değildir. Bazen bu enerji kaza sırasında basınç ve şok ile, ciddi bir hastalık veya ameliyattan sonra uyanabilir. Kişi tamamen değişir, şanslı olan kişide sağlıklı uyanırsa kişinin hayata olan ilgisi neyse o konuda süper netice alır. Mesela müziğe ilgisi varsa çok iyi bir müzisyen olur, eğer araba tamircisi ise tamir edemeyeceği bir araba olmaz, yok eğer ilahi yolda bir çalışma yapıyorsa ermişliye doğru yol alır.

Tarihte bir çok şahsiyet ve üstün zekalı ve ceninlerin hepsi Kundalininin doğuştan veya çocukluktan uyanmış olmasıdır. Atatürk, Leonardo Da Vinci, Bach, Bethoven, Mozart, Picasso, Van Gogh, Einstein gibi büyük dahilerın ve sanatçıların çoğu Kundalini enerjileri uyanmış kişilerdir. Atatürk gibi yüz sene ilerisine görebilen kişi Kundalini'den başka bir şey değildir. Nitekim, Atatürk'ün Çanakkale'de ölen yabancı askerler için söylediği sözler, aynı zamanda ne kadar da ulvi bir şahsiyete ulaştığını göstermektedir.

Eğer kundalini şanssız kişide uyanırsa, ana kanal şuşumna kanalı yerine, sağdaki Pingala veya soldaki İda kanalından çıkar veya tıkalı şakra ve tıkalı enerji kanallarına rastlarsa kişide ciddi ağrı ve rahatsızlıklara sebebiyet verir ve tedavisi ilaçla yoktur. Konuyu iyi bilen bir gurudan ancak yardım alabilir, ancak bu da her zaman mümkün olmayabilir. Onun için sevgili Hocam Kundalini Master Dr. Atre ile beş sene Kundalini çalışması yaptıktan sonra bana " Kundalini öğretecek öğrenciyi seçeceksin ", demişti ve tabii ki konunun ciddiyeti ve etiği nedeni ile hazır görmediğim talebeye öğretmiyorum. Zaten tam hazır olmayan talebeler kursu yarıda bırakmışladır. Maalesef şimdi ortalıkta kelimenin cazibesine kapılıp Kundalini ismi altında Kundalini ile ilgisi olmayan çalışmalar gayri ciddi şekilde yapılmaktadır. Bu tip kurslara ve workshoplara katılmış olan ve bana gelen birçok kişide enerjilerinin bozulduğu, piskolojik dengesizlik içinde olduklarını görüyorum. İster kendiliğinden bu enerji dengesizliği olsun, ister sonradan yanlış çalışmalar nedeni ile olsun bana gelenlere yardım etmeye ve enerjisini dengelemeye çalışıyorum. Kundalini master Hocamın öğretileri ile etik olarak bu misyonumu yapmaktayım.

Sevgili Hocam bana el verdikten sonra birkaç tembihle artık yılan öldüremezsin çünkü Kundalini temsil ediyor ve kundalini dişi enerji olduğu için bütün kadınlarda tanrıçadır. Her zaman onlara yardım edecek ve koruyacaksın ve kundalini yaşam tarzını benimsemem gerektiğini açıklamıştı. Tabii ki bütün saygım ile doğruları yapmaya çalışıyorum. Yoga'da negatif düşünce olmadığı için, yanlış Yoga çalışmaları yapanlara da yapıcı bir şekilde yardımcı olmak gereklidir. Yoga'da doğru Hoca bulmak çok önemlidir, çünkü yanlış ve eksik öğretiler vakit kaybıdır. Birşeyler yapmak önemli değil, önemli olan, o birşeyleri 'doğru' yapmaktır.
Sağlık, sevgi ve denge içinde kalın...

Yogi Baba Adnan Çabuk

Sayfalar: [1]
Mingle Forum by cartpauj
Versiyon: 1.0.34; Sayfa yükleme süresi: 0.01 saniyedir.


Share